Kultura radia

Wraz z końcem maja nadszedł nieuchronny moment, czyli zakończenie spotkań Akademii Intelektu w tym semestrze. Prezentacją, która zamknęła okres pełen ciekawych rozmów z interesującymi oraz inspirującymi ekspertami różnych dziedzin, była „Kultura radia”. Spotkanie pozwoliło wszystkim zebranym na zapoznanie się z zawodem prezentera radiowego, a także z tajnikami jakie wykorzystuje on w swojej pracy. Wszystko to zostało przedstawione przez pana Piotra Bartysia-  znakomitego dziennikarza, filologa oraz dyrektora muzycznego Radia RAM. Swoją popularność w Polsce zyskał dzięki serii płyt „RAM Cafe” (dwie platynowe, cztery złote płyty), a także promowaniu wrocławskiego środowiska muzycznego (np. Mikromusic).

Wystąpienie pana Piotra można nazwać muzyczną podróżą przez jego życie, które jest ściśle związane zarówno z radiem, jak i muzyką. Już w dzieciństwie pragnął się nią zajmować, przez co konsekwentnie dążył do postawionego sobie celu. Jak sam powiedział, wszystko to, co spotkało go podczas tej drogi sprawiło, że zrozumiał czym jest pokora. Zyskał dzięki temu okazję do poznania samego siebie oraz muzyki, a także odkrycia wielu nowych inspiracji z nią związanych.

Swoją przygodę z radiem pan Bartyś rozpoczął jako prezenter Radia Wrocław. Jak sam wspominał, jego początki nie były łatwe, przez co musiał włożyć wiele pracy własnej oraz zaangażowania, aby odnieść sukces, którym może się dziś pochwalić. Opowiedział również o wielu  ciekawych wydarzeniach związanych ze swoją pracą, a także anegdot dotyczących jego wyjazdów na koncerty. Gość wspomniał też o trudnościach oraz kłopotach występujących w zawodzie dziennikarza muzycznego, pomimo których dalej uważa, że jest to bardzo piękny fach, ponieważ pozwala na kontakt zarówno z gościem w studiu, jak i słuchaczem. Ma on dzięki temu okazję na stworzenie między nimi „nici” muzycznego porozumienia, która wyraża się zaufaniem odbiorcy do prezentera oraz jego wyboru utworów.

W wystąpieniu pana Piotra Bartysia nie zabrakło też licznych uwag i rad dla osób pragnących tak samo jak on, związać swoją przyszłość z radiem. Jak sam zauważył, wystarczy mieć dużo chęci, a także być systematycznym w pracy nad swoim warsztatem, aby osiągnąć sukces. Zaznaczył także, że należy posiadać umiejętność panowania nad sobą oraz swoimi emocjami, ponieważ prezenter nie może ich ujawniać podczas realizacji programu.

To spotkanie na pewno przez długi czas pozostanie w pamięci wszystkich przybyłych ze względu na barwność oraz treść opowieści pana Piotra Bartysia, które z pewnością zachęciły niejednego ze słuchaczy do spróbowania swoich sił w radiu.