Wirtualna rzeczywistość – rzeczywiste pragnienia

Kolejnym spotkaniem z cyklu „Technologiczne perspektywy” była konferencja „Wirtualna rzeczywistość- rzeczywiste pragnienia”, która została poprowadzona przez Piotra Łoja –  przedsiębiorcę, grafika pasjonata nowoczesnych technologii oraz producenta filmów sferycznych video360. Jest on założycielem Lojke.pl oraz Fundacji Virtual Dream. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości, a także technologii pomaga w spełnianiu marzeń najmłodszych podopiecznych klinik onkologicznych, hospicjów i zakładów opieki nad dziećmi. Współpracuje również z ONZ, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża, organizacją Lekarze bez Granic.

Podczas swojej prelekcji Piotr Łój opowiadał o perspektywach technologicznych, a także korzyściach i konsekwencjach z nich płynących. Jako najlepszą definicję wirtualnej rzeczywistości podał własną interpretację fresku pochodzącego z Kaplicy Sykstyńskiej autorstwa Michała Anioła – „Stworzenie Adama” – który w idealny sposób przedstawia „przejmowanie zmysłów” na poziomie realnych odczuć przez założenie „zwykłych” gogli.

Na spotkaniu zostało przedstawionych wiele  zastosowań wirtualnej rzeczywistości, które zdziwiły niejednego słuchacza swoim różnorodnym zakresem działania. Zaczynając od wykorzystania jej w rehabilitacjach neurostymulujących pozwalających na odzyskiwanie częściowej sprawności po paraliżach, przez leczenie fobii, a także przy terapii dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

Oprócz wielu medycznych zastosowań wirtualna technologia jest także wykorzystywana w sztuce – przerabianie dzieł malarskich na obraz 3D pozwala na zupełnie nowe spojrzenie na sztukę i inne z nią obcowanie. Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana również przez projektantów wnętrz, naukowców oraz pasjonatów dalekich podróży. Wiele dziedzin obecnych w naszym życiu zaczyna z niej korzystać, co powoduje coraz większe zainteresowanie samym tematem wirtualnego świata.

Wśród wielu zalet i korzyści płynących z wykorzystania wirtualnej rzeczywistości, należy także pamiętać o ciemnej stronie jej działania. Według Piotra Łoja najważniejsze jest rozsądne podejście do nowych technologii. W wirtualnej rzeczywistości chodzi o to, aby stymulować świat rzeczywisty, wprowadzając nowe doznania, służące rozrywce i chwilowemu oderwaniu się od codziennych spraw, a nie o całkowite zastąpienie świata realnego przez wirtualny.

W drugiej części spotkania przybyli słuchacze mieli okazję zadać pytanie Gościowi, które pozwoliły dokładniej zgłębić przedstawione zagadnienie. Dzięki całej prezentacji oraz ukazanym w niej przykładom wszyscy zebrani mieli szansę na wszechstronne poznanie wirtualnej rzeczywistości, a także zainspirowanie się do wzięcia udziału w różnych akcjach z nią związanych.