Życie we wszechświecie

Naszym gościem będzie Joanna Więckowska, która przedstawi nam przykłady zagadnień, poruszane przez różne dziedziny nauki: biologię, chemię i astronomię, a wykład będzie się składał z kilku części.
Na początek zastanowimy się, czym jest życie, ponieważ definicja życia to temat dyskusji trwającej wieki. Choć tyle wiemy, wciąż nie mamy pełnej definicji życia. Czym jest życie? Jaki problem kryje się w prostym zdefiniowaniu układów ożywionych?
Kolejnym problemem pozostaje obecność w Kosmosie „cegiełek” do wybudowania życia od podstaw. Podstawową materią budującą żywe organizmy na Ziemi są związki organiczne, czyli związki węgla, oraz woda. Przekonamy się, że zarówno woda jak i materia organiczna występują powszechnie w przestrzeni kosmicznej. Co z tego wynika? Jakie konsekwencje ma ta informacja?
Trzecim tematem poruszonym będzie istnienie życia w naszej najbliższej okolicy – przedstawione zostaną przykładowe miejsca w Układzie Słonecznym, gdzie astronomowie spodziewają się odnaleźć ślad życia podobnego do ziemskiego.