Trendy dietetyczne w praktyce – RELACJA

Nie ma się co oszukiwać – współczesny człowiek dostarcza do organizmu w czasie jednego posiłku więcej toksyn niż przed laty przez całe swoje życie. Nic więc dziwnego w tym, że wzrasta nasza świadomość dotycząca jedzenia i szukamy sposobów na zmianę stylu odżywania. Jak jednak nie pogubić się w gąszczu dezinformacji serwowanej nam przez koncerny farmaceutyczne, których głównym celem jest wyciągnięcie z konsumenta maksimum przychodów? Właśnie o trendach żywieniowych w praktyce rozmawialiśmy na czwartkowym spotkaniu Akademii Intelektu z Michałem Wandzelem, dietetykiem sportowym i klinicznym.

Absolwent Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, współpracuje z kobiecym klubem AZS Wrocław i jest założycielem facebookowej strony BIT EAT FIT, poprzez którą propaguje zdrowy styl życia. Michał Wandzel stanął przed nami uzbrojony w profesjonalną wiedzę, aby zmierzyć się z popularnymi mitami na temat zdrowego żywienia.

– Kawa, która wypłukuje magnez? Czerwone mięso powodujące raka? Takie informacje rozpropagowywane są przez koncerny farmaceutyczne, które poprzez kampanie reklamowe utrwalają mylne wyobrażenie o popularnych produktach. Cel to oczywiście sprzedać jak największą ilość suplementów (np. tych magnezowych). – zaznaczył na wstępnie dietetyk. – Inną praktyką jest odwrócenie naturalnej kolejności: choroba-lek. Koncern najpierw wymyśla lekarstwo, a potem chorobę, na jaką będzie ono działać (np. Zespół Niespokojnych Nóg).

W czasach, gdy jemy zdecydowanie za dużo żywności przetworzonej, kluczowe dla zdrowia jest, aby oczyszczać organizm z toksyn. Tutaj wkracza do akcji metylacja, czyli po prostu detoks organizmu. Powinniśmy go zacząć od sprawdzenia szczelności jelit i stanu floty bakteryjnej – często nie dokwaszenie żołądka odpowiada za to, że nie trawimy białek i nie przyswajamy ważnych witamin, np. z grupy B. Trzeba wyciszyć stany zapalne, które powodowane są nawet przez aktywność fizyczną oraz zadbać o równowagę hormonalną, zaburzoną przez dodawanie do żywności estrogenów i antybiotyków.

W zdrowym żywieniu ważne jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Współcześnie dostarczamy nadmiar kalorii, ale organizmowi wciąż brakuje kluczowych składników odżywczych.

– W większości pokarmów nie znajdziemy wartościowych składników, ale na pewno będzie tam cukier – skonkludował Michał Wandzel. – Stąd tak wieki problem z insulinoopornością, kiedy organizm nie chce już przyjmować glukozy. Insulina, zamiast trafiać do tkanek mięśniowych, jest przekazywana do tkanki tłuszczowej.

Co robić, aby utrzymać równowagę glukozowo-insulinową? Po pierwsze, odjeść od popularnego schematu „pięciu posiłków dziennie”. Kiedy w każdym z nich znajduje się cukier (np. pochodzący z owoców), nasza trzustka bezustannie męczona jest koniecznością wydzielania insuliny. Lepiej  zjeść śniadanie białkowo-tłuszczowe, które dostarczy nam sporego zapasu energii, a węglowodany zostawić na wieczór – po takim posiłku szybciej zaśniemy. Po drugie, zacząć praktykować „post nocny” – nie jemy po 19.00 i pozwalamy organizmowi na zregenerowanie się. Po trzecie, omijać produkty „light” i bezglutenowe, gdyż zawierają one znacznie więcej chemii niż ich pełnoskładnikowe wersje.

Podstawą dobrego samopoczucia jest zregenerowany organizm. Dlatego tak istotny jest odpoczynek i kontakt z naturą.

– Dwugodzinny spacer po lesie dwa razy w tygodniu lepiej oddziałuje na nasz organizm niż dwugodzinny bieg – podkreślił dietetyk. – Warto się też hartować – dodał i przytoczył historię chłopca z przewlekłą astmą, któremu kąpiel w lodowatym Bałtyku pozwoliła na odstawienie kilku leków. Dobrze wpływa też na nas „uziemianie”, czyli kontakt bosych stóp z ziemią, który przywraca nam naturalne pole elektromagnetyczne.

Spotkanie podzielone było na dwie części, przedzielone przerwą, w czasie której można było poczęstować się zdrowymi przekąskami, przygotowanymi przez członkinie Akademii Intelektu. W drugiej części Michał Wandzel odpowiadał na pytania uczestników i dzięki temu można było rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasad zdrowego żywienia.