Oddani do szpiku – RELACJA

Czym jest DKMS, jak zostać potencjalnym dawcą lub jakimi metodami oddaje się komórki macierzyste – na te oraz inne pytania odpowiadała pani Dagmara Kałkus, wolontariuszka DKMS, gość ostatniego spotkania Akademii Intelektu.

DKMS, czyli Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, to fundacja, której celem jest znalezienie Dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych. W Polsce DKMS działa od 8 lat i zarejestrowała już ponad 1 milion potencjalnych dawców. Takie liczby robią wrażenie, prawda? Jednak mimo to wielu chorych wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy.

Pani Dagmara wyjaśniła m.in. jakie warunki trzeba spełnić, by móc zostać potencjalnym dawcą. Nie każdy z nas może nim zostać, warto więc wiedzieć że zależne jest to m.in. od wieku, stanu zdrowia czy przebywania na terenie kraju. Ważną kwestią było poruszenie tematu dotyczącego metod pobrania komórek macierzystych. Jak się okazało, zdecydowana większość z nas ma błędne wyobrażenia co do tego procesu, kojarząc go raczej z bolesnymi wkłuciami w kręgosłup. I to ogromną igłą. Warto więc wiedzieć, że zabieg w rzeczywistości może odbyć się albo przez pobranie komórek z krwi obwodowej, albo (i ta metoda jest stosowana zdecydowanie rzadziej, ok. 20% przypadków) przez wkłucie do talerza kości biodrowej, co po ustaniu znieczulenia kończy się jedynie siniakiem.

Druga część spotkania poświęcona była pytaniom publiczności. Dowiedzieliśmy się czy i na jakich zasadach jest możliwy kontakt biorcy z dawcą lub czym jest tzw. przeszczep przeciw gospodarzowi. Pani Dagmara wyjaśniała również jak można zorganizować akcję DKMS czy z jakimi kosztami wiąże się rejestracja jednego potencjalnego dawcy.

Spotkanie Akademii poruszało ważny i coraz szerzej znany w Polsce temat dawstwa komórek macierzystych. Warto poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie i przede wszystkim dowiedzieć się czy mogę zostać potencjalnym dawcą. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę fundacji: https://www.dkms.pl/pl.